História

1921No image

Založenie klubu

Pezinský športový klub oficiálne vznikol 29.augusta 1921, keď skupina nadšencov, Aladár Takacs, bratia Korinekovci a ďalší odcestovali do Budapešti, kde kúpili prvé sady dresov a lopty. Dresy prvého mužstva boli po vzore Ferencvárošu Budapešť biele so zelenými priečnymi pruhmi. Od tejto doby až doteraz ostali pezinskí futbalisti verní svojej „zeleno-bílej“ farbe.

1923No image

Pôsobil u nás aj Eugen Suchoň

Medzi prvými hráčmi nášho klubu bol aj národný umelec Eugen Suchoň, ktorý u nás pôsobil od roku 1923 po dobu šiestich rokov. Napriek zákazu otca si lámal prsty nádejného hudobníka v bráne PŠC. Pamätníci tvrdia, že vedel nielen dobre chytať, ale i kopať pokutové kopy.

1930No image

Prvý medzinárodný zápas

PŠC Pezinok odohral prvý medzinárodný zápas proti rakúskemu mužstvu SC Cornuntum Wiena s výsledkom 1:3. Strelcom jediného presného zásahu bol pravý krídelník Aladár Tuma.

1931No image

Zlúčenie s Rapidom Pezinok

Druhým klubom pôsobiacim v týchto rokoch v Pezinku bol DFC, neskôr Rapid Pezinok, ktorý hral i majstrovské zápasy a bol registrovaný v maďarskej futbalovej asociácii. Tento klub sa v roku 1931 spojil s PŠC.

1949No image

Kríza pezinského klubu

Pezinský športový klub pôsobil pod názvom Sokol Tehelne Pezinok, o štyri roky sa opäť premenoval na Tatran Pezinok a dostal sa na úplné dno. Bojoval s mnohými ťažkosťami v okresných súťažiach a veril, že čoskoro príde zmena.

1957No image

Slovan NV Pezinok

Na jar roku 1957 pod novým názvom Slovan NV Pezinok sme vyhrali 1.a triedu a postúpili do krajskej súťaže. V tomto čase viedol mužstvo nestor pezinského futbalu, bývalý hráč PŠC, Karol Šefčík, ktorý sa spoliehal na odchovancov Pezinka, ako aj na skúsených hráčov, ktorý okúsili druholigové trávniky.

1959No image

Postavenie nového štadióna

Nový štadión, ktorý sa nachádza na súčasnom mieste, bol vybudovaný v tomto roku. O dva roky neskôr bola otvorená krytá tribúna a zmenil sa aj názov klubu na Lokomotíva Pezinok. Dovtedy bolo hlavné ihrisko na súčasnom tréningovom trávniku, ktorý dnes slúži prevažne na tréningy všetkých mužstiev.

1968No image

Talentované žiacke mužstvo

Pod vedením Ľ.Solgu a neskôr A.Šindelára sa sformovalo mužstvo žiakov, na ktoré sa radi chodili dívať mnohí fanúšikovia. V roku 1971 sa toto mužstvo prebojovalo do celoslovenského finále v Spišskej Novej Vsi, kde obsadilo 4.miesto. Mladí pezinskí hráči sa stali neskôr ľahkou korisťou ligových dorastov alebo celkov z vyšších súťaží.

1979No image

Obdobie húpačky

Lokomotíve Pezinok sa podarilo postúpiť do divízie, vtedy už 2.SNFL, keď mužstvo viedol ako tréner V.Korček. Pre pezinský futbal to bolo obdobie „húpačky“, pretože postupne počas niekoľkých sezón celkovo štyrikrát postupuje a štyrikrát vypadáva z tejto súťaže. Návrat do svojho bývalého klubu uskutočnila legenda pezinského futbalu Štefan Slezák, ktorý bol niekoľkonásobný reprezentant ČSSR.

1991No image

Návrat k názvu klubu - PŠC Pezinok

Od roku 1984 nesie klub názov Stavbár Pezinok, avšak táto zmena dlho nevydržala. Výbor futbalového oddielu pod vedením Ing. Františka Slezáka rozhodol opätovne k vráteniu názvu PŠC, pod ktorým ho poznáme až dodnes.

2007No image

Prvý postup do druhej slovenskej ligy

Pezinskému športovému klubu sa v sezóne 2006/2007 podaril historicky prvý postup do druhej slovenskej ligy. Síce sa mu v nej nepodarilo udržať, ale po pár rokoch sa do nej opäť vrátil a pravidelne dokazoval, že v Pezinku sa rodia výborní futbalisti.

2011No image

Slávny ŠK Slovan Bratislava v Pezinku

21.septembra 2011 sa v slovenskom pohári (Slovnaft Cup) pezinské mužstvo stretlo so slávnym Slovanom Bratislava. Vypredaný štadión hnal mužstvo za prekvapením, ktoré sa mu takmer podarilo zrealizovať. O jediný gól stretnutia sa postaral bývalý slovenský reprezentant Filip Šebo, ktorý rozhodol o postupe svojho tímu do ďalšieho kola.

2015No image

Majster AS Trenčín v Lige majstrov i v Pezinku

Pred pár rokmi bol v Pezinku ďalší veľký futbalový sviatok, pretože k nám zavítal vtedajší majster Slovenska – AS Trenčín. Po jednoznačnom priebehu sa z vysokého víťazstva 0:5 tešili hostia, ktorí v tom čase pôsobili nielen v slovenskom pohári, prvej slovenskej lige, ale aj v predkolách Ligy majstrov.