Chlapci z tímu U11 sú skvelá partia aj mimo trávnika

No image

Po jednom z víťazných zápasov tejto sezóny si mladí futbalisti z tímu U11 “A” vymenili kopačky za turistickú obuv a vybrali sa do lesa s rodičmi na opekačku. A nie obyčajnú.


Na trase od Pinelovej nemocnice chlapci s rodičmi prešli okolo niekoľkých banských diel. Pri každej bani sa dozvedeli niečo z histórie baníctva, ktorá je úzko spätá s mestom Pezinok. Dozvedeli sa, čo sa v ktorej bani ťažilo a na čo sa vyťažená ruda používala. Pozreli sme si vstupný portál bane Sirková, ukázali sme si staručkú v lese zabudnutú štôlňu Ferdinand, aj vstup do bane Budúcnosť.

Pri Pyritovej štolni sa chlapci naučili napríklad čo je kýz, sýp, banský komín alebo odvodňovacia štôlňa. Pri poslednej menovanej bani sa dozvedeli dve správy, tradične dobrú a zlú. Dobrou bol fakt, že sme boli blízko cieľa – Antimónovej štôlne, tou horšou, že nás čakal najstrmší úsek nášho pochodu. A tu sa ukázala sila trénovanej mládeže, od toho momentu sme už chlapcom nestíhali. Strmý kopec ku Antimónke vybehli ako mladí srnci, kým nám rodičom tiekol po čelách pot.

Na Antimónke sme mali šťastie. Kým sme založili oheň, dobrovoľníci, ktorí upratovali po sobotnej Detskej banskej akadémii okolie bane, nás ochotne vzali na exkurziu do bane nebane. Do štôlne, ktorá neslúžila ako zdroj rudy, ale ako sklad výbušnín pre Antimónovú baňu. S helmami na hlavách a svetielkami v rukách sme si prezreli toto banské dielo s dĺžkou 135 metrov. Chlapci si potlačili po koľajniciach banský vozík, obzreli banskú vŕtačku a v útrobách štôlne sme nazreli aj do komôr, kde sa skladovali výbušniny.

Po opekačke na chlapcov čakalo prekvapenie v podobe lesnej pátracej hry. Spoločne ako tím hľadali indíciu za indíciou, popri tom plnili úlohy, lúštili banícku i futbalovú tajničku. Za to im bol odmenou sladký poklad, ktorý po poctivej hodinovej tímovej spolupráci našli na tajnom mieste.

Ako vidíte, futbal nás spája nielen na štadióne, deti aj rodičov. Máme za sebou rodičovskú účasť na minuloročnom Malokarpatskom futbalovom turnaji, kde sa chlapci zabavili na výkonoch nášho tímu U10 In Slow Motion. Absolvovali sme spoločné ukončenie zimnej časti sezóny a rodičia s deťmi strávili cez aktuálne leto super sústredenie vo Futbalovej aréne v Korni. Nedeľnou opekačkou sme uzavreli prípravné tréningové leto, naštartovali novú sezónu. Už teraz sa tešíme sa ďalšie spoločné futbalové i nefutbalové zážitky.

Autor textu a fotografií: Michal Uriča (rodič)

 


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články