Odchovanec Šimon Kozák: Od detstva som v klube trénoval, aby som sa dostal do A-tímu

No image

Stále má iba 19 rokov, no pre klub už vykonával toľko funkcií, ako asi málokto. Reč je o odchovancovi pezinského futbalu, brankárovi seniorského B-tímu Šimonovi Kozákovi, ktorý bol niekoľko mesiacov v A-tíme. Nedávno bol preradený späť do B-tímu, aby nazbieral cenné skúseností v seniorskom futbale. V rozhovore nám viac povedal o jeho prvých pocitoch po preradení do A-tímu, o triumfe B-tímu v minulej sezóne, o jeho trénerskej kariére, ale aj o mnohom inom. Skrátenú verziu rozhovoru ste už mohli vidieť v predzápasovom Bulletine počas domáceho zápasu proti Tomášovu, teraz vám však ponúkame už celý rozhovor.


Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že ste bol počas jari preradený do seniorského A-tímu?

Prišlo to počas jarnej časti súťaže a potešilo ma to, pretože od detstva som v klube trénoval, aby som sa dostal do A-tímu. Je to zadosťučinenie za všetko, čo som robil a som rád, že sa to podarilo. Samozrejme, je to zmena oproti B-tímu alebo mládežníckym kategóriám najmä čo sa týka tempa hry. A aj keď som bol neskôr preradený späť do B-tímu, tak budem na sebe pracovať a verím že ešte naberiem cenné skúsenosti v seniorskom futbale.

V klube ste prešli všetkými mládežníckymi kategóriami. Kedy ste začali veriť, že by ste sa mohli prebojovať do A-tímu?

Do starších žiakov som to veľmi nevnímal. Postupne som začal oveľa viac sledovať seniorov, podával som im lopty a moja myseľ už smerovala za týmto cieľom. Hovoril som si, že raz by som si chcel s nimi zahrať.

Stále ste vekom iba tínedžer, no v minulej sezóne ste prispeli k majstrovskému titulu B-tímu v šiestej lige. Je to váš doterajší najväčší kariérny úspech?

Pravdepodobne áno. V kariére som odchytal dôležité zápasy, ale toto sa nedá porovnávať, pretože tentokrát sme vyhrali titul. Rozhodla najmä súdržnosť tímu. Aj keď niektoré zápasy boli veľmi ťažké, hrané v zlom prostredí a proti náročnému súperovi, tak sme držali spolu a spoločne sme zvíťazili.

Brankár Šimon Kozák spolu s B-tímom pred jedným z domácich zápasov v sezóne 2020/21

Okrem hráčskej kariéry ste rozbehli aj trénerskú. Ako sa zrodil tento nápad?

Niekedy v roku 2017 som od Ernesta Mészárosa dostal ponuku robiť asistenta trénera pri mládeži. Pomáhal som trénerovi Žilavému pri malých deťoch, následne som sa posunul k Peťovi Slimákovi a potom som už trénoval družstvá ja, ako hlavný tréner.

Aktuálne trénujete tím prípravky U10 “A”. Sú deti po dlhej prestávke spôsobenej pandémiou doslova hladné po futbale?

Určite áno. Niektorí chlapci doma trénovali a zúčastnili sa projektu, ktorého odmenou bolo klubové vysvedčenie, ale zápasy im stále chýbali a je to na nich vidieť. Keď vyjdeme na ihrisko, tak chcú hrať a bojovať o víťazstvá. Po technickej stránke toho veľa nezabudli, to im ide stále. Čo sa týka kondičnej stránky, tak tam mali niektorí medzery, ale tie sa rýchlo doplnili tréningami a už je všetko tak, ako to bolo predtým. Podstatné je, že futbal deti baví, a aj keď niekedy treba zvýšiť hlas, tak musím povedať, že ma poslúchajú.

Brankár Šimon Kozák diriguje spoluhráčov v priateľskom zápase B-tímu proti Svätému Juru

V klube ste pomáhali ako podávač lôpt, hlásateľ, trénujete v mládežníckych kategóriách, ale aj počas leta na Tréningovom lete pre deti. Ktorá z týchto funkcií vás najviac bavila?

Asi všetky rovnako, pretože klub mám veľmi rád. Mám ho v srdci. Neviem povedať, ktorá funkcia ma bavila najviac, ale všetky som pre klub rád urobil.

Šimon ďakujeme za rozhovor a prajeme čo najviac čistých kont v pezinskom drese.


VIZITKA HRÁČA – Šimon Kozák

Pozícia: Brankár

Číslo: 1

Miesto narodenia: Bratislava

Obľúbený hráč: Gianluigi Buffon

Obľúbený klub: FC Barcelona


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články