Patrik Švábek: V Pezinku je veľa šikovných brankárov

No image

Futbalový klub PŠC Pezinok nedá dopustiť na skvelých brankárov a ich prípravu už v mládežníckych kategóriach. Aj preto spolupracuje s viacerými gólmanmi, ktorí im majú čo poradiť do ich budúcej kariéry. Jedným z nich je 22-ročný Patrik Švábek, bývalý brankár Spartaka Trnava, ktorý trénuje naše nádeje medzi troma tyčami. S Paťom sme hovorili o pezinských chlapcoch, jeho zážitkoch z Trnavy i o našom “A” mužstve. Tento rozhovor ste už mohli vidieť v predzápasovom Bulletine, tentokrát počas domáceho zápasu proti Vajnorom. Príjemné čítanie!


Ubehol už jeden rok odkedy ste sa stali trénerom našich mládežníckych brankárov. Ako ste sa k tomu dostali?

Najprv som dostal ponuku od predsedu klubu p. Mészárosa, aby som prišiel chytávať za „A“ mužstvo. Vyzeralo to nádejne, dokonca som absolvoval aj zimnú prípravu, lenže na jej konci som sa zranil, nemohol som byť v plnom zaťažení a po následnej konzultácii s vedením klubu som dostal ponuku na pozíciu trénera mládežníckych brankárov v Pezinku. Neváhal som ani sekundu a som rád, že ich môžem trénovať. Tá práca ma baví a som rád, že aj napriek zraneniu som mohol ostať pri futbale.

Pod palcom máte mnoho chlapcov, vyrastá nám v klube nejaký pezinský talent?

Je tu veľa šikovných brankárov, ale nechcem niekoho vyzdvihovať. Títo brankári majú šancu sa presadiť v prvom mužstve Pezinka alebo, aby išli ešte vyššie. To už záleží od nich, ako budú makať a pracovať na sebe. Najväčšou prednosťou chlapcov je spomínaná pracovitosť, pretože chcú trénovať každý deň, ich nasadenie je vysoké a dokonca sa sami pýtajú na tréningy so staršími brankármi.

Ešte počas svojej hráčskej kariéry ste pôsobili v Spartaku Trnava. Musel to byť zážitok i veľká zodpovednosť na pleciach..

Samozrejme, pretože Spartak Trnava je jeden z najväčších klubov na Slovensku, takže to bola obrovská zodpovednosť byť v bráne takého tímu. Bola to veľká výzva v mojej kariére, zápasy sledovalo viac ľudí a predovšetkým s odstupom času to hodnotím ako výbornú skúsenosť pre mňa ako mladého brankára. Najviac mi utkvel v pamäti zápas prvej dorasteneckej ligy, keď sme na hlavnom ihrisku na Pasienkoch hrali so Slovanom Bratislava. Vtedy trnavský ultras fanúšikov prišiel na náš zápas, bolo tam okolo 700 ľudí, urobili skvelú atmosféru a nikdy na to nezabudnem. Ďalší taký zápas bol na sústredení v Turecku proti ruskému veľkoklubu Krasnodar, čiže to boli časy, na ktoré si vždy rád spomeniem.

Neskôr ste sa presunuli do Svätého Jura, kde ste najprv vybojovali druhú ligu a následne ste si ju aj zahrali. Je momentálne toto váš vrchol hráčskych úspechov?

Postup do druhej ligy radím taktiež k veľkým úspechom v mojej kariére. Vtedy tam toho bolo viac, nakoľko sme dokázali vyhrať tretiu ligu takmer bez prehry, suverénne sme kráčali súťažou počas celej sezóny a vyššia súťaž bola čerešnička na torte. Vtedy som si to obdobie užíval, vyhýbali sa mi zranenia, mali sme dobrý kolektív a všetko išlo tak ako malo.

Určite sledujete aj situáciu ohľadom nášho „A“ mužstva. Ako vidíte jeho umiestnenie na konci sezóny?

Dúfam, že to bude bližšie k stredu tabuľky, i keď podstatné bude, aby sa nevypadlo. Pezinok si zaslúži minimálne tretiu ligu, takže verím, že budú stúpať vyššie v tabuľke. Keď sa nájde čas, tak sa vždy rád prídem pozrieť aj na zápasy, ale musím sa priznať, že viac navštevujem stretnutia svojich mládežníckych brankárov, ktorých trénujem. Chcem ich vidieť aj v zápase, aby som im vedel ešte viac poradiť, čo a ako sa dá urobiť ešte lepšie.


VIZITKA – PATRIK ŠVÁBEK

Dátum narodenia: 8.6.1995 (22 rokov)

Miesto narodenia: Bratislava

Najväčšie hráčske úspechy: zápas Spartaka proti Krasnodaru, derby starších dorastencov Slovan – Trnava za účasti 800 divákov

Najobľúbenejší klub: Liverpool FC

Zdieľať článok

Zdielať

Podobné články