Príbehy dnešných pezinských talentov pôsobiacich v špičkových slovenských kluboch

No image

Pezinok je už z histórie známym rodiskom talentovaných futbalistov. V minulosti to boli Štefan Slezák, Peter Poláček, Peter Michalec a ďalší, dnes do najlepších slovenských klubov opäť vysielame talenty v hojnom počte. Prečo to robíme? Klub zastáva filozofiu umožnenia kvalitnejšieho napredovania mládežníckeho hráča v lepšom klube, pokiaľ na to má predpoklady. Všetci v klube sa tešíme z ich úspechov, a že boli súčasťou nášho klubu. A kam presne smerujú naši hráči a ako sa im darí? To sa dočítate v článku, kde nájdete aj vyjadrenia samotných hráčov.


PETER BELKO (nar. 2002) strávil v našom klube tri roky. Neskôr sa presunul do Gabčíkova, Spartaka Trnava (dva roky), do Senice (tri roky), krátku anabázu si vyskúšal aj v Petržalke a aktuálne pôsobí v druholigovom Trebišove.

Nebolo to tak dávno, kedy Peťo odišiel z Pezinka. Prezradil, že futbal si užíval najviac práve u nás: „Na Pezinok spomínam jedine v dobrom. Keby som mohol, tak by som prišiel späť. Za trénera Skovajsu to boli najlepšie časy, kedy som si futbal užíval najviac. Dúfam, že si v budúcnosti ešte v Pezinku zahrám.“

Peter bol odmalička talentovaným futbalistom, ktorý mal potenciál nad rámec pezinského futbalu. Potvrdil to už v skorom veku, kedy sa dostal do tréningového procesu fortunaligistu zo Senice: „Keď som mal 16 rokov, tak som v Senici dostal príležitosť trénovať s „A“-čkom, pričom zápasy som hrával za dorast. Aktuálne pôsobím v Trebišove, ktorý mi otvoril dvere, za čo som rád. Mám nejaké štarty, ale chcem hrať ešte viac. Verím, že sa mi podarí presadiť v tvrdej konkurencii,“ zakončil Belko.

Peter Belko na fotografii prvý zľava (Foto: FK Senica)

MATEJ TERLANDA (nar. 2004) bol v mládežníckych kategóriách členom pezinského klubu dva roky. Následne strávil tri roky v Spartaku Trnava a aktuálne je v kádri seniorského A-tímu Zelenobielych. Svoj odchod do jedného z najslávnejších klubov na Slovensku hodnotí pozitívne: „Môj odchod do Spartaka hodnotím ako dobrý krok. Mali sme ťažšie tréningy i zápasy, takže mi to dalo oveľa viac.“

Spýtali sme sa ho, čo by poradil mladým futbalistom, ktorí v prípade obdržania podobnej ponuky stále váhajú nad jej prijatím. „Keď vám príde takáto jedinečná ponuka, tak choďte do toho. Trénujte naplno, zdokonaľujte sa a choďte za tým, po čom túžite,“ povedal na záver Terlanda.

Matej Terlanda na fotografii v hornom rade piaty zľava (Foto: FC Spartak Trnava)

ADAM ŠPAČINSKÝ (nar. 2007) bol súčasťou zelenobielej rodiny jeden a pol roka. Následne prišiel prestup do slávneho Spartaka Trnava, pozvánka do slovenskej reprezentácie do 15 rokov a aj prvý gól v drese s dvojkrížom. Adam nám povedal, z čoho mal najlepší pocit: „Nikdy som si nemyslel, že budem hrať v prvoligovom tíme. Najlepší pocit som mal, keď som sa dostal do reprezentácie,“ povedal šikovný 14-ročný reprezentant, ktorý v národnom drese strelil už dva góly (proti Slovinsku a Walesu).

Nebyť prípravného zápasu Pezinka so Spartakom, prestup by sa nikdy neuskutočnil. „Bol som jeden z tých šťastnejších. Hrali sme zápas proti Trnave a v ňom si ma všimli.“ V Spartaku je náročný, ale zároveň vysoko kvalitný tréningový proces, vďaka ktorému sa Adam podľa jeho vlastných slov výrazne herne posunul na vyššiu úroveň. A vysnívaná liga? „Liga majstrov!“ Tak znela jednoznačná odpoveď Adama.

Adam Špačinský na fotografii v hornom rade prvý zľava (Foto: FB Slovenský futbalový zväz)

RÓMEO FIALEK (nar. 2008) nosil zelenobiely dres počas jedného roka. Následne jeden a pol roka strávil v Interi Bratislava a od leta 2021 zarezáva v jednej z najmodernejších slovenských akadémií v Dunajskej Strede. Ako sám povedal, najlepšie sa mu po prestupe hralo v Interi: „Najlepšie sa mi hralo v Interi, pretože sme mali dobrého trénera. V Dunajskej Strede sa mi veľmi mi páčia podmienky a ihriská, ale aj to, že sú tam ešte lepší hráči.“

Vysnívaným klubom, v ktorom by chcel Rómeo pôsobiť, je anglický Manchester City. A či príde aj k návratu do Pezinka? Stále iba 13-ročný útočník mal ku svojmu návratu jasné stanovisko: „To až keď budem končiť kariéru a budem starý.“

Rómeo Fialek v tréningovej súprave Dunajskej Stredy a v zápasovej akcii v drese Interu Bratislava

MARKO BIZNÁR (nar. 2011) je odchovancom pezinského futbalu. Už jeden a pol roka pôsobí v najslávnejšom slovenskom klube Slovane Bratislava. Marko si pochvaľuje najmä kvalitu zápasov a súperov, proti ktorým nastupuje: „Hráme zápasy proti Trnave, Nitre, Trenčínu, ale chodíme aj na turnaje do Česka a Rakúska.“

O tom, kde sú náročnejšie tréningy mal Marko hneď jasno: „Je to tu ťažšie ako v Pezinku, ale nie som tu sám. Je tu aj Lukáš Bučurič, môj kamarát z Pezinka.“ Kam povedú ďalšie kroky šikovného útočníka ešte nie je známe, ale jeho cieľom je dostať sa do Anglicka: „Chcel by som si zahrať za Liverpool a potom sa vrátiť späť do Slovana Bratislava,“ zakončil 10-ročný Biznár.

Trojica Pezinčanov (zľava Marko Biznár, Emil Galánek a Lukáš Bučurič) pôsobiacich v Slovane Bratislava a ich bývalý tréner Alexander Lukovics (rok 2020)

MARTIN MOLNÁR (nar. 2006) a SAMUEL KALMAN (nar. 2006) obaja pôsobili zhodne tri roky v Pezinku a aktuálne už jeden a pol roka sú súčasťou organizácie Spartaka Trnava.

Samuel Kalman (naľavo) a Martin Molnár (napravo) obaja v drese Spartaka Trnava.

JAKUB KREMSKÝ (nar. 2007) je našim odchovancom a momentálne už jeden a pol roka zarezáva v prvoligovej Petržalke.

Jakub Kremský (naľavo) v drese Petržalky v zápase proti Spartaku Trnava

LAURA HADVIGOVÁ (nar. 2008) začala s futbalom v Pezinku, keď bola súčasťou prvého dievčenského družstva. Od leta tohto roka je na striedavom štarte v Slovane Bratislava.

Prvé futbalové kroky DÁVIDA STRNISKA (nar. 2008) sme videli taktiež u nás v Pezinku. Od leta tohto roka je súčasťou prvoligovej Petržalky,

MARTIN HRACHOVSKÝ (nar. 2009) je pezinským odchovancom a v súčasnosti už dva a pol roka pôsobí v Spartaku Trnava.

EMIL GALÁNEK (nar. 2011) je stále iba 10-ročný šikovný ofenzívny hráč, ktorý dva roky strávil v našom klube, následne jeden rok v Slovane Bratislava a aktuálne od leta pôsobí v bratislavskom Interi.

LUKÁŠ BUČURIČ (nar. 2011) je spoluhráčom Marka Biznára v Slovane Bratislava. Rovnako začínal s futbalom v PŠC Pezinok a aktuálne je členom najslávnejšieho slovenského klubu už jeden a pol roka.

CHRISTIÁN MAYER (nar. 2012) strávil dva roky v pezinskom drese. Od leta 2021 sa tiež presunul ku belasím, do Slovana Bratislava.

ADAM GALAMBOŠ (nar. 2013) bol približne dva roky súčasťou nášho klubu. Pred začiatkom sezóny 2020/21 sa spoločne s rodinou presťahoval do Prahy, kde úspešne zvládol výber slávneho českého klubu SK Slavie Praha. Odvtedy je stabilným členom českého majstra v kategórii U9.

Toto boli PRÍBEHY a prehľad hráčov, ktorí v nedávnej minulosti boli súčasťou mládežníckych kategórií nášho klubu. S radosťou sme im dali možnosť rozvíjať sa v kluboch, kam túžili prestúpiť. Robia skvelú reklamu a dobré meno pezinskému futbalu, kde sa aj v dnešných dňoch rodia a rozvíjajú futbalové talenty. A kto vie, možno už čoskoro ich uvidíme v slávnych európskych kluboch, no ešte ich čaká dlhá futbalová cesta. Držíme im palce a ich futbalový rast budeme aj naďalej sledovať.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články