PŠC Pezinok oslávi v auguste tohto roka 100. výročie od svojho založenia

No image

PŠC Pezinok oslávi v auguste tohto roka 100. výročie od svojho založenia

Futbalový klub PŠC Pezinok oslávi v sobotu 28. augusta 2021 významný míľnik svojej histórie. Pred 100 rokmi (konkrétne 29. augusta 1921) bol oficiálne založený pezinský futbalový klub. Bohatá história najväčšieho okresného futbalového klubu je spätá s úspechmi i pádmi, výhrami i prehrami, ale najmä so „zelenobielym srdcom“. Predstavitelia klubu sú presvedčení, že klub si zaslúži veľkolepú oslavu storočnice, aká sa na okresné mesto patrí. Jej súčasťou bude veľkolepé športovo-kultúrne celodenné podujatie, publikovanie a následný krst knihy mapujúci 100-ročnú históriu klubu a výstava zozbieraného historického materiálu v Mestskom múzeu v Pezinku.


Bohatá klubová história

Sto rokov pezinského futbalu sprevádzali náročné začiatky športových nadšencov, ktorí chceli medzi sebou súťažiť a zároveň sa pri tom stále baviť. Pokračovalo to oficialitami, prvými zápasmi, prvými víťazstvami a postupmi do vyšších súťaží. Rozvoj klubu nezastavila ani vojna, ani obdobie „húpačky“ sprevádzané postupmi a pádmi, ba naopak, členovia vybudovali pevnosť, postavili tribúnu a zveľaďovali športový areál. Na prelome milénia opäť prišli náročné časy a tvrdé boje o zotrvanie v súťažiach. Poctivá práca každého jedného člena, hráča, trénera, či vedenia klubu a partnerov priniesla postupy do druhej ligy a radosť, po ktorej pezinskí fanúšikovia vždy túžili. Ani pád klubu o pár súťaží nižšie spred desiatich rokov neznamenal jeho zánik, ale naopak. Z dna sa dokázal opäť prepracovať medzi regionálnu elitu a práve v tomto období sa nachádzame.


Športovo-kultúrne podujatie s celodenným programom

Súčasťou osláv 100-ročnej klubovej histórie bude športovo-kultúrne podujatie pre futbalových nadšencov, Pezinčanov, ale aj pre rodiny s deťmi. Klub bude odovzdávať ocenenia bývalým futbalistom a funkcionárom, jeho družstvá odohrajú niekoľko zápasov vrátane majstrovského duelu A-tímu, pripravené budú viaceré atrakcie pre deti a v neposlednom rade bude spestrením vystúpenia známejšej hudobnej kapely, dychovky i ďalších kapiel. Veríme, že podujatie osláv storočnice si budú súčasné generácie pamätať ešte dlhé roky. Program podujatia, názvy vystupujúcich kapiel, názvy gastro stánkov a viac informácii o vstupenkách zverejníme neskôr.

O veľkosti celej akcie hovorí aj predseda klubu Ernest Mészáros: „Pre náš klub to bude obrovská udalosť, pretože oslavujeme významné jubileum, ktorým sa na Slovensku môže pochváliť len pár klubov. Bol by som veľmi rád, keby oslava storočnice bola oslavou všetkých ľudí, ktorí majú akúkoľvek spojitosť s klubom, či už tu hrávali, podieľali sa na jeho rozvoji alebo zastávali v ňom akúkoľvek funkciu. Chceme, aby sa akcie zúčastnilo čo najviac Pezinčanov, a aby jeho súčasťou boli aj iné pezinské kluby v rámci spolupráce, ktorú im ponúkneme, “ povedal na úvod Mészáros.

Prípravy na storočnicu sa začali už pred vyše rokom, kedy ešte nikto netušil, že dnes budeme bojovať s celosvetovou pandémiou. Predseda klubu však verí, že akciu sa podarí zorganizovať: „Sme si vedomí, že dnes je situácia vážna, ale verím, že v lete sa to upokojí a budeme môcť osláviť storočnicu tak, ako sa patrí. Sme pripravení aj na variant, že v prípade, ak situácia ohľadom Koronavírusu nám neumožní usporiadať storočnicu, tak ju presunieme na budúci rok,“ zakončil Mészáros.

Oficiálne logo osláv storočnice

Klubové logo PŠC Pezinok samo o sebe už pri prvom pohľade pripomína prepojenie medzi futbalom, Pezinkom a históriou. Pri logu storočnice sme chceli do tohto spojenia zakomponovať aj slová „oslava a storočnica“. Klub vyberal z viacerých návrhov a nakoniec sa rozhodol pre verziu, kde tradičnú zelenú farbu nahrádza oslavná zlatá farba. Okolo tradičného emblému sú špecifické tvary začínajúc odspodu s väčšou hrúbkou, čo symbolizuje klubové korene a jeho históriu, ktoré sa následne postupom vyššie stenčujú a smerujú do súčasnosti. Celkový obraz loga dotvárajú 3 číselné údaje – rok založenia klubu, aktuálny rok a číslovku 100 na znak storočnice.

Jedinečná kniha o klube PŠC Pezinok

Už od roku 2018 sme v spolupráci s autorským kolektívom začali so zbieraním textového a fotografického materiálu pre vytvorenie publikácie o klube. Pekná knižka venovaná 100. výročiu založenia klubu bude obsahovať informácie o histórii klubu, dobové autentické fotografie, najlepšie pezinské jedenástky, hráčske legendy, či mnohé iné zaujímavosti. Práca na publikácii bola nesmierne náročná, aktuálne ju čakajú gramatické a grafické korektúry a následne tlač. Spolu s autormi knihy veríme, že každý fanúšik si v nej nájde to svoje a určite sa dozvie nové informácie z histórie klubu. Krst knihy prebehne práve 28. augusta 2021 na oslavách storočnice, hoci jej predpredaj bude spustený o niečo skôr. Viac informácii o predpredaji prinesieme neskôr.

Výstava historických fotografií a materiálov

Prípravný výbor pre storočnicu v spolupráci s Mestským múzeom v Pezinku chystajú aj výstavu historických materiálov a fotografií. Pre návštevníkov a pamätníkov sme si pripravili dobové fotografie s popismi období, historické klubové dokumenty, ale aj viaceré predmety, ktoré sú krásnou spomienkou na storočnú históriu klubu. O možnosti navštívenia výstavy budeme informovať už čoskoro.

Zdravie na prvom mieste

Viacerí sa možno pýtate, prečo plánujeme veľkolepú oslavu storočnice, keď vo svete, na Slovensku, ale aj v Pezinku je prepuknutá pandémia Koronavírusu. Kluboví funkcionári vyvíjajú už od roku 2018 obrovské úsilie pre usporiadanie tejto udalosti a v tom čase nikto z nás netušil, čomu dnes budeme čeliť. V prípade nepriaznivej situácie sme pripravení oslavy presunúť na nový termín. Všetci v klube však veríme, že v auguste 2021 budeme zdraví a nič nám nebude brániť osláviť 100 rokov od založenia PŠC Pezinok.

Aktuálne informácie vždy po ruke

Aktuálne informácie, príspevky a články týkajúce sa osláv storočnice budete môcť sledovať na našich účtoch na sociálnych sieťach alebo na klubovej webstránke na tomto linku www.pscpezinok.sk/storocnica. Na sociálnych sieťach, v spojitosti so storočnicou, budeme používať nasledovný hashtag #PŠCPezinokStoročnica.

Staňte sa partnerom storočnice

Oslavy storočnice sú významným míľnikom pre náš klub a tomu zodpovedajú aj vynaložené náklady. Otvorene hovoríme, že sami by sme to nedokázali, a preto hľadáme pomoc partnerov, ktorí sú ochotní podporiť oslavy v materiálnej alebo finančnej forme. Pre potenciálnych partnerov máme pripravené množstvo výhod a možností reklamy a zviditeľnenia sa. Taktiež máme zriadený transparentný bankový účet, cez ktorý budú prebiehať platby, a v prípade nevyužitia všetkých finančných zdrojov by zvyšná čiastka išla priamo na rozvoj mládežníckych tímov. Pre viac informácii o partnerstve, prosím kontaktujte nás na info@pscpezinok.sk alebo zavolajte predsedovi klubu Ernestovi Mészárosovi na t.č. 0903 822 475. Poskytneme Vám všetky dostupné informácie, predstavíme prehľad garantovaných výhod pre partnerov a odpovieme na všetky otázky.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články