ROZHOVOR s brankárom A-tímu Šimonom Kozákom

No image

Prinášame rozhovor s brankárom A-tímu a zároveň dlhoročným hráčom nášho klubu  Šimonom Kozákom. V rozhovore nám priblížil jeho pôsobenie v mužskom A-tíme, či trénerskú kariéru. 


V Pezinku pôsobíte od svojho detstva a ste neoddeliteľnou súčasťou A-tímu. Ako ste vnímali prechod zo staršieho dorastu do mužského družstva?

Každý prechod do vyššej kategórie je náročný, ale tento do mužskej kategórie je najnáročnejší. V mojom prípade mi určite pomohlo, že na tréningy Áčka som chodil ešte v mládežníckom veku a následne som mohol zbierať skúsenosti v Béčku, keďže pre brankára je tento prechod dvojnásobne ťažší.

Okrem pezinskej hráčskej kariéry pôsobíte u nás aj ako tréner kategórie U12, kondičný tréner žiakov a žiackych brankárov. Načo sa sústredíte na tréningoch? Rodia sa nám podľa vás v klube nádejní futbalisti?

Ako tréner U12ky sa snažím, aby sme v prvom rade vychovali slušných hráčov, vštiepili im hodnoty, ktoré ako klub uznávame. Následne sa zameriavam na rozvoj hráča po taktickej, technickej a samozrejme aj kondičnej stránke. Z dlhodobého hľadiska sa snažíme vychovať hráčov, ktorí sa budú chcieť presadiť u nás v Pezinku a pokiaľ na to budú mať schopnosti, tak aj v iných kluboch na vyššej úrovni. Čo sa týka brankárov, tak tam si myslím, že odvádzame ako klub dobrú prácu. Výsledkom zatiaľ môžu byť pozitívne ohlasy na brankárov od trénerov jednotlivých družstiev. V blízkej budúcnosti si určite urobím brankársku licenciu a absolvujem rôzne školenia, aby som vedel posunúť tréningy brankárov na vyššiu úroveň, keďže sám cítim, že mám isté rezervy, na ktorých chcem zapracovať. Na kondičných tréningoch sme si s Alexom Lukovicsom stanovili určité ciele, ktoré chceme po kondičnej stránke u hráčov zlepšiť. Ako napríklad techniku behu, či rozvoj faktorov, ktoré sú potrebné pre futbal alebo aj ako prevencia proti zraneniam. Hráči by tak boli lepšie pripravení na záťaž, ktorá je častokrát príčinou spomínaných zranení.

Ako hodnotíš obranu A-tímu z pohľadu brankára?

Z môjho pohľadu máme obranu solídnu. Samozrejme, že vždy to môže byť lepšie, ale ako brankár nemôžem povedať na obrancov nič zlé. Robíme čo sa dá, aby sme inkasovali čo najmenej gólov

Okrem pôsobenia v A-tíme chodievate na niektoré zápasy aj do brány Béčka. Okrem toho teda pôsobíte aj ako tréner, pomáhate s kondičným testovaním a študujete na Fakulta telesnej výchovy a športu. Ako to všetko stíhate?

Sám niekedy neviem ako to všetko stíham, ale to bude tým, že študujem to, čo ma zaujíma, napĺňa a následne to v klube pretavujem do praxe. Mám aj šťastie, že v každej mojej funkcii mám ľudí, na ktorých sa môžem vždy obrátiť, napríklad ak potrebujem pomôcť pri brankároch je to Miro Kaňuk, s kondičnými vecami mi pomáha Alex Lukovics a čo sa týka trénovania mužstva sa môžem obrátiť na skúsených trénerov Borisa Hujberta a Ernesta Mészárosa. Celkovo si ale myslím, že máme vytvorený výborný trénerský kolektív, kde si navzájom všetci pomáhame.

Na ktoré futbalové obdobie najradšej spomínate?

Ako hráč si určite vybavím ročník v mladších žiakoch s trénerom Marošom Skovajsom, kde sa nám veľmi darilo a mám na to obdobie pekné spomienky. Celkovo sa ale teraz najradšej pozerám ako za posledné roky klub rastie, snažíme sa nastaviť tréningový proces tak, aby sme sa držali najnovšieho trendu vo futbale. Všetko to stojí veľa energie a času, ale ten pocit, keď vidím ako klub a hráči napredujú je na nezaplatenie.

VIZITKA – ŠIMON KOZÁK

Dátum narodenia: 6.8.2002

Miesto narodenia: Bratislava

Číslo dresu: 1

Najobľúbenejší klub: FC Barcelona

Obľúbený hráč: Gianluigi Buffon


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články