ROZHOVOR s predsedom klubu Ernestom Mészárosom o aktuálnej situácii spojenej s pandémiou

No image

ROZHOVOR s predsedom klubu Ernestom Mészárosom o aktuálnej situácii spojenej s pandémiou

Aktuálne prežívame obdobie, ktoré si pravdepodobne zapamätáme do zvyšku svojich životov. Inak tomu nie je ani v prípade nášho futbalového klubu, ktorého hráči nemôžu trénovať, ani hrať zápasy. Toto nefutbalové obdobie chceme využiť na poskytnutie viac informácii fanúšikom, a preto sme si pripravili rozhovor s predsedom klubu Ernestom Mészárosom, ktorý prezradil zaujímavé informácie zo zákulisia klubu, ale povedal aj ako klub postupuje v situáciách spojených s pandémiou Koronavírusu.

Dozviete sa:

  • Ako klub reagoval na 1. vlnu pandémie?
  • Ovplyvní táto doba športový vývoj detí?
  • Je možné nahradiť futbalové tréningy inými aktivitami?
  • Čo robia kluboví pracovníci práve teraz?
  • Kedy by sme sa mohli vrátiť na trávniky?

Prvé opatrenia spojené s pandémiou Koronavírusu prišli začiatkom marca 2020. Aká bola Vaša prvá reakcia a kroky, o ktorých ste vedeli, že klub musí podniknúť?

Boli sme medzi prvými klubmi, ktoré vydali stanovisko o zatvorení klubu, pretože sme mali obavy, akým smerom sa to celé bude vyvíjať. Nechceli sme ohroziť deti, hráčov, ani ľudí, ktorí pracujú v klube. Zareagovali sme dosť promptne a nečakali sme na kroky iných inštitúcii.

Situácia sa v lete začala zlepšovať, hoci športová príprava bola podmienená prísnymi opatreniami. Bol klub naň pripravený?

Mali sme dostatočný časový priestor na splnenie hygienických požiadaviek, takže všetko sme si poctivo pripravili. Po prvom uvoľnení opatrení sme spočiatku mohli trénovať len v malých skupinách, na obmedzenej veľkosti hracej plochy a museli sme dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Museli sme si porozdeľovať hracie plochy v rámci Pezinka a vtedy sme si prenajali aj ihrisko v Grinave. Aj vďaka tomu nakoniec prišlo ku upevneniu väzieb medzi našim klubom a GFC Grinava, čo nakoniec vyústilo do veľmi úzkej spolupráce.

Považujete práve toto krátke obdobie za jedno z najsvetlejších v roku 2020?

Určite áno, pretože v lete a na začiatku jesene sme mohli robiť to, čo všetci máme radi. Nemali sme obmedzenia v počte osôb na tréningoch a zápasoch, začali sa aj letné prípravy a deti mohli trénovať. Vtedy sme si všetci pomysleli, že sa vraciame do bežných životov a tešilo nás vidieť radosť hráčov pri návrate na trávniky. Okrem toho, v priebehu prvej vlny sme rozmýšľali, či budeme môcť zorganizovať tréningové leto (bývalý detský tábor). Našťastie, situácia sa vyvíjala veľmi priaznivo. Krajšie leto sme spravili rekordnému počtu detí, a to v štyroch turnusoch, čo hodnotím veľmi pozitívne.

Radosť Pezinčanov po jednom zo strelených gólov počas jesennej časti tejto sezóny

Následne v októbri minulého roka prišiel úplný zákaz športových podujatí. Deťom sa prerušil sociálny kontakt a obmedzil pohyb. Ako veľmi to ovplyvnilo a ešte len ovplyvní ich športový vývoj?

Myslím si, že nielen v našom klube, ale celkovo v športe to pozastaví rozvoj detí. Pokiaľ dieťa vypadne z pravidelnej športovej aktivity, tak sa to časom ukáže. Prirovnal by som to ku škole, kde dnes sa deti učia prevažne dištančnou formou a všetci vieme, že sa naučia menej, ako by tomu bolo priamo v škole. Takisto je to aj vo futbale, keď dieťa je zvyknuté pravidelne trénovať a zrazu niekoľko mesiacov si nepreopakuje prácu s loptou a nie je súčasťou skupinových cvičení. Po návrate na trávniky s ním budeme musieť pokračovať tam, kde sme naposledy skončili. To je v dnešnom futbale veľká strata. Budeme si musieť prechádzať rovnaké cvičenia z minulosti, aby sa do toho dostali. Najviac ma mrzí, že viaceré tímy boli v dobrej forme a niektoré z nich absolvovali sústredenia a potom ich vrcholná forma ostala prakticky nevyužitá. Treba ale povedať, že sa to netýka len mládeže, ale aj seniorských hráčov, ktorí to majú ešte viac náročné. Muži trénujú minimálne 3-krát do týždňa, cez víkend hrajú zápas a dospelí hráč potrebuje pravidelné zaťaženie. Keď sa všetci vrátia, tak budú potrebovať 2-4 týždne, kým sa opäť dostanú na kondičnú a futbalovú úroveň spred októbra minulého roka. To sa netýka len našich hráčov, taká je realita v každom klube.

Tvrdé opatrenia si vyžadovali kreatívne riešenia a klub prišiel s projektom domácich úloh pre mládežníckych hráčov. V čom spočíval tento projekt a aký mal ohlas u rodičov a detí?

Predpokladali sme, že deti na ihriská nevrátia tak skoro. Vymysleli sme projekt, v rámci ktorého tréner zadával deťom rôzne futbalové úlohy zamerané na techniku a prácu s loptou. Deti spolu s rodičmi nahrali video, ako vypracovanie úlohy a poslali ho trénerovi, ktorý každé vyhodnotil. Projekt trval 6 týždňov a následne sme každému hráčovi, ktorý dokončil úlohy, vystavili klubové vysvedčenie s výslednou známkou. Poviem pravdu, že zo 150 prihlásených detí dokončilo úlohy približne 90 z nich, čo však bolo veľmi dobré na pilotný projekt. Páčil sa rodičom, deťom, a aj odozva trénera bola veľmi pozitívna. Potvrdili sme si, že v klube máme šikovné deti, ktoré majú radi futbal. Cieľom bolo, aby sme ich dostali späť ku futbalu, aby sa aspoň čiastočne hýbali a precvičovali si prácu s loptou. Navyše, deti, ktoré mali jednotku s hviezdičkou, dostali špeciálnu odmenu v podobe poukážky v hodnote 30€ na nákup oblečenia značky JAKO.

Pri súčasných opatreniach sa klub môže realizovať naozaj len minimálne. Je ešte niečo, kde môže klub zužitkovať svoje skúsenosti?

Keďže nemôžeme trénovať a hrať zápasy, tak sme rozmýšľali, ako môžeme pomôcť pezinskej komunite. Pred Vianocami sme nadviazali kontakt s oddelením sociálnej starostlivosti mesta Pezinok a zorganizovali sme projekt spočívajúci v zbierke darčekov pre 16 detí z pezinských rodín. Naši členovia, najmä rodičia klubových detí, priniesli vyše 150 darčekov, čo bolo fantastické. Cítili sme, že v rámci Pezinka máme určitú základňu a vieme osloviť väčší počet ľudí. Myslím si, že v týchto situáciách sa má pomáhať a komu pomôcť, keď nie deťom? Nebola to však moja práca, bola to práca viacerých ľudí z vedenia klubu, pracovníkov mesta Pezinok, klubových detí, ktoré balili darčeky, takže projekt bol oveľa komplexnejší.

Vzhľadom na nútenú pauzu si veľa ľudí myslí, že amatérsky futbal je v zimnom spánku a ich pracovníci sa venujú svojim profesiám. Je tomu tak aj v našom klube?

V našom klube nemáme prestávku ani v tomto čase. Úzke vedenie klubu aktívne pracuje na klubovej storočnici, čo je najväčším projektom za mojej éry predsedovania. Obrovská akcia spojená s výstavou, vydaním publikácie a celodenným programom bude veľkolepou oslavou bohatej histórie nášho klubu. Naše družstvá odohrajú niekoľko zápasov, návštevníci sa môžu tešiť na kultúrne vystúpenia, zabezpečíme aj množstvo atrakcií pre deti, samozrejme gastro zónu, takže určitú časť práce nám zaberá storočnica, ale som za to rád. Takisto je veľa ďalších vecí, na ktorých stále pracujeme, či už je to skvalitňovanie klubovej webstránky, tvorba strategických plánov, ale aj na jednom veľkom projekte, o ktorom však v tomto momente nemôžem prezradiť viac informácii. Ak sa chceme zlepšovať, tak nemôžeme poľavovať ani v tomto období.

V zimnom spánku sú však určite všetky 3 klubové hracie plochy (pozn. dve na Komenského ulici a jedna na Myslenickej ulici). Vyžadujú si futbalové trávniky špeciálnu starostlivosť aj v tomto čase?

V zimnom období si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Začiatkom marca bude svietiť viac slnka a začne sa obdobie, kedy sa budeme oveľa viac starať o ihriská. Budú 100%-ne pripravené, aby naši hráči mohli naň kedykoľvek vybehnúť. Sezóna vždy začínala v marci, takže vieme ako správne reagovať na počasie.

Azda najťažšou otázkou je, kedy sa vrátime späť na futbalové trávniky? Myslíte si, že sa tak stane ešte na jar tohto roku?

Je veľmi ťažké predpovedať termín návratu, ale môj osobný názor je, že v máji by sme mohli začať trénovať a možno stihneme odohrať 3 až 4 zápasy. Myslím si, že už nebude časový priestor na dohratie jarnej časti sezóny, ale oveľa pravdepodobnejšie je dohratie aspoň jesenných častí súťaží. V novom súťažnom poriadku BFZ je uvedené, že na ukončenie súťaže a vytvorenie konečnej tabuľky, je potrebné odohrať aspoň 50% zápasov, čo sa v prípade dohrania jesennej časti naplní. Verím, že sa situácia bude zlepšovať a čoskoro sa všetci stretneme na tréningoch, zápasoch, ale aj v bežnom živote.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články