ROZHOVOR s trénerom mládeže Ivanom Kostercom

No image

Prinášame rozhovor s bývalým hráčom nášho klubu a dlhodobým trénerom mládeže – aktuálne trénerom kategórie U11 „A“. Ivan Kosterec nám priniesol náhľad do jeho trénovania a aktuálnej hráčskej kariéry. 


Ako tréner u nás pôsobíte už 6. sezónu pri tíme, s ktorým ste začali ako tréner U6. Ako hodnotíte toto obdobie šiestich sezón?

Toto obdobie hodnotím pozitívne. Je vidieť, ako chlapci napredujú, čo je výsledok najmä tvrdej práce, ktorú vkladajú do tréningov. Som rád, že chlapci sú schopní prenášať naučené herné činnosti z tréningového procesu priamo do zápasov. Tréningový proces funguje efektívne a chlapci sa vyvíjajú nielen ako jednotlivci, ale aj ako tím.

Ako hodnotíte aktuálnu sezónu tímu U11 „A“? Ako sa družstvu darí a ako to vnímate z pozície trénera?

Chlapci podávajú dobré výkony, čo nám nasvedčuje aj to, že v jesennej časti sme sa mohli kvalitatívne porovnávať s mužstvami, ktoré hrajú prvú prípravkarskú ligu ako Spartak Trnava U10, MŠK Žilina U10 alebo Slovan Bratislava U10 a veľa ďalších. Chlapci sa výkonmi v týchto zápasoch nestratili, niektoré z nich doviedli aj do víťazného výsledku.  Počas tohto obdobia sa však pomerne dosť obmenil káder mužstva. Pridal sa k nám chlapec zo Slovenského Grobu, z U10 „A“ a niekoľko chlapcov z U11 „B“. Na druhú stranu traja chlapci odišli na polročné hosťovanie do Rače a opora tímu brankár je stabilným členom Spartaku Trnava U10. Veľmi ma to teší, že aj toto nám trénerom môže nastaviť zrkadlo našej práce, keď chlapci majú na to, aby z Pezinka sa mohli posunúť a hrať za prvoligové mužstvá. Na druhú stranu je určite cítiť tento výpadok hráčov.

Čo považujete za dôležité, aby sa hráči v tejto sezóne pri vás naučili?

V prvom rade pokračujeme v rozvoji individuality každého hráča. Je pre mňa dôležité, aby si každý chlapec veril na ihrisku a aby bol presvedčený o svojich schopnostiach stať sa šikovným futbalistom. Okrem toho sa tento rok sústredíme aj na posilnenie tímovej spolupráce. Chcem, aby chlapci lepšie spolupracovali na ihrisku, čo zahŕňa aj schopnosť efektívne držať loptu a vytvárať si šance na základe prihrávok.

Ako hodnotíte postoj vedenia klubu k mládeži? Ako sa vyvíja mládež v klube? 

Postoj vedenia klubu hodnotím pozitívne. Je značne vidieť, že klub napreduje. Klub kladie veľký dôraz na rozvoj mladých hráčov a ich postupné začleňovanie do vyšších kategórií. Veľmi som rád za budúcu spoluprácu s Coerver Coachingom, ktorá otvára príležitosti na ďalší rozvoj našich mladých hráčov. Verím, že vďaka tejto spolupráci môžeme opäť chlapcov posunúť ešte na vyššiu úroveň.  Avšak, je škoda, že podpora mesta a finančná situácia v klube nie je na takej úrovni, aby mohla byť vybudovaná umelá tráva, ktorá by jednoznačne pomohla v zimnom období. Taktiež, čelíme výzve v podobe nedostatku trénerov, čo je veľmi náročné, keďže niektorí tréneri musia zastrešovať viacero kategórií naraz. 

Máte prehľad aj o iných ročníkoch v klube? Ako vnímate ostatné mládežnícke kategórie?

Mám prehľad takmer o každom ročníku v našom klube. Väčšinu z týchto ročníkov vnímam veľmi pozitívne. Tréneri odvádzaju dobrú robotu s chlapcami, čo sa odzrkadluje na výkonoch v zápasoch. Na druhú stranu sú tu však kategórie, ktoré majú mladých a menej skúsených trénerov. 

Ako hráč hrávate za klub FK Karpaty Limbach. Ako sa vám darí?

Jesenná čast sezóny nám v Limbachu vôbec nevyšla podľa našich predstáv. Takmer každý zápas sme prehrali a po pol sezóne sme sa nachádzali na poslednom mieste. Počas zimy sme však zamakali, stanovili si cieľ zachrániť ligu a momentálne robíme všetko pre to, aby sa nám to podarilo. Už od začiatku jarnej časti sa nám darí zbierať body, momentálne sme na trojzápasovej víťaznej vlne a podarilo sa nám predskočiť dva tímy v tabuľke. Celkovo však môžem povedať, že v Limbachu sa cítim veľmi dobre. Väčšina tímu spolu hrávame už od dorastu alebo žiakov, kedy sme hrávali práve tu v Pezinku. Prešiel som si už veľa kategóriami a aj viacero mužstvami, ale takú partiu ako sme momentálne tu v Limbachu, či už na ihrisku, ale aj mimo ihriska sme ešte nemali.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články