ROZHOVOR s trénerom U17-tky Andrejom Liptákom

No image

Tentokrát sme si pre vás pripravili rozhovor s trénerom našich mladších dorastencov Andrejom Liptákom. S mladým trénerom sme hovorili predovšetkým o jeho tíme, o typoch hráčoch, ale i o tom, či zvláda trénerskú kariéru skĺbiť s tou hráčskou. Tento rozhovor ste mohli zachytiť v skrátenej verzii zachytiť aj v predzápasovom Bulletine počas posledného domáceho zápasu proti Malackám. Príjemné čítanie!


Ste novým trénerom v Pezinku, keď máte pod palcom mužstvo do 17 rokov. Ako sa rodil váš príchod?

Prvýkrát mi klub priblížil pán tréner Bohuš, s ktorým som sa rozprával o trénerskej činnosti v PŠC Pezinok, ale oficiálne kroky podnikol predseda p. Mészáros. Ešte pred príchodom ma milo prekvapilo zázemie i pekné ihriská spolu s dostatočným materiálnym zabezpečením, čo je predpoklad pre progresívnu trénerskú činnosť. Potešila ma aj vízia klubu a verím, že ju pomôžem naplniť.

Mužstvo do súťaže vstúpilo víťazstvami, ale potom prišli aj prehry. Ako by ste zhodnotili prípravu a následný štart do sezóny?

Štartu do sezóny predchádzalo prípravné obdobie, v ktorom sme sa po technicko-taktickej stránke zamerali na zdokonaľovanie herných činností zameraných na súčinnosť hráčov, a taktiež sme kládli dôraz na vytvorenie zdravého kolektívu. Cieľom tohto obdobia bolo v skratke vytvorenie pôdy na ďalší futbalový rast. Možno boli prvé majstrovské zápasy v porovnaní s prípravnými zápasmi kladným výsledkovým prekvapením, no my sme ostali pozorní a sledujeme aj naďalej len náš futbalový rast. Výhra je pre nás to, ak dokážeme zísť z ihriska s pocitom, že sme podali lepší výkon ako v predošlom zápase.

Tím U17-tky pripravuje chlapcov do vyššej kategórie a následne k mužom. Aké typy hráčov máme v tejto vekovej kategórii?

Rôzne. Máme hráčov, ktorých typickou vlastnosťou je rýchly únik. Na druhej strane máme aj hráčov, ktorí sú silovo zdatní a dokážu vyhrať súboj alebo prikryť loptu medzi tromi protihráčmi. Disponujeme technicky zdatnými hráčmi, ktorí dokážu vybojovať zdanlivo stratené lopty, ale i takými, ktorí neprestávajú udivovať kreativitou. Určite sú v tomto tíme chlapci, ktorí ak uveria svojim schopnostiam, tak dostanú svoj priestor v budúcnosti aj v “A” mužstve.

Napriek tomu, že ste pre chlapcov novým trénerom, tak už určite máte analyzovaný slabé i silné stránky tímu. V čom teda vaši zverenci vynikajú a na čom musia ešte popracovať?

Aj napriek tomu, že stále máme nedostatky v sebadôvere, v herných činnostiach a v zvládaní herných situácií, s určitosťou môžem povedať, že sme na dobrej ceste. Posúvame sa každým tréningom dopredu, zápas po zápase, pomaly, ale isto. Chlapci pochopili náš pohľad na futbal a sú s nim stotožnení. Jednou z typicky silných stránok tohto tímu je trpezlivosť a dôvera v systém. Víziou je upriamiť pozornosť viac na rozvoj silných stránok a s chybami pracujeme ako so súčasťou výkonu.

Okrem svojej trénerskej kariéry ešte pokračujete aj v tej hráčskej, keď ste brankárom v susednom Slovenskom Grobe. Dá sa stíhať práca na dvoch frontoch?

Môj otec hovorieva: „Dá sa všetko, ak sa chce”.  Hlavne ak futbal milujete a prináša vám radosť do života. Aj keď už začínam cítiť, že tá hráčska kariéra sa čím ďalej bude musieť viac obetovať pre tú trénerskú, ale je to v poriadku, pretože hrať pre radosť sa bude dať stále.

Sezóna je ešte len v začiatkoch, ale ciele sú určite dané už teraz. S akým konečným umiestnením by ste boli spokojný?

V dorasteneckej kategórií umiestnenie nemusí priamo zodpovedať kvalite, pretože sa zápas dá vyhrať aj nefutbalovými prostriedkami, preto cieľ vo forme umiestnenia v tabuľke nemáme. Cieľom je naplniť naplánované a odovzdať hráčom čo najviac, nájsť v jednotlivcoch individuálne kvality a pomôcť im stáť sa lepšími futbalistami a ľuďmi.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Podobné články