ROZHOVOR so spoluautorom storočnicovej publikácie Petrom Wittgrúberom

No image

Futbalový klub PŠC Pezinok v spolupráci s autorským kolektívom publikácie zozbieral a pripravil textový a fotografický materiál z histórie klubu, za účelom vydania jedinečnej publikácie o klube. Slávnostný krst knižky sa uskutočnil na otvorení výstavy ku storočnici dňa 24. augusta a my Vám na nej pred ňom vyspovedali jedného z autorov publikácie Petra Wittgrúbera.


Je to prvá oficiálna kniha o futbalovom klube PŠC Pezinok. Kde vznikol tento nápad a ako prebiehal proces prípravy?

Nápad vznikol zhruba pred 10 rokmi, keď sa chystali oslavy 90. výročia klubu. Každý klub, ale aj spoločenská organizácia, má svoje etapy vrcholov a pádov. Futbal v Pezinku nie je výnimkou. Ako prebiehal proces prípravy? Žiaľ, nezachovala sa žiadna kronika klubu. Pár informácií sa podarilo získať v štátnom archíve v Modre, ale väčšina pochádza z dennej tlače a informácií od samotných hráčov a funkcionárov klubu.

Pútavá knižka je zaujímavá viacerými príbehmi a autentickými dobovými obrázkami. Čo všetko sa v nej čitateľ dozvie?

Príbehy sú viazané najmä na autentické výpovede hráčov a funkcionárov. No aj v archíve sa podarilo nájsť “pikošky”. Napríklad prečo sú  “Pezinčania” zeleno-bílí. Kniha je v podstate mozaikou príbehov a udalostí, ktoré sa priamo, ale aj nepriamo dotýkajú ľudí, ktorí pracovali pre klub, alebo zaň hrali. Mnohým z nich Pezinok umožnil štart ich futbalovej kariéry.

Vedeli by ste prezradiť niečo zaujímavé, na čo ste pri písaní knižky natrafili?

Pri tvorbe takejto knihy sa jedná zvyčajné len o fakty. Priznám sa, že v tomto kontexte by to bolo trochu suchopárne. Ale v knihe sa napríklad dozviete, že klub Pezinok od svojho založenia nosil dresy Ferencvárošu Budapešť. Detaily prezrádzať nebudem, sú v knihe. Dozviete sa aj o tom, koľko ľudí vo voľnom čase pracovalo pre klub a dodnes pracujú najmä pre mládež, naše deti. Dozviete sa o hráčoch, ktorých Pezinok odchoval a o ľuďoch, ktorý doslovne vlastnými rukami vybudovali dnešný športový areál. Myslím si, že každý si v tejto publikácii niečo nájde. Možno svojho deda, otca, sám seba a to je východisko pre to, aby si čitateľ v nasledujúcej publikácii o pár desiatok rokov našiel svojho syna či vnuka a možno aj vnučku.

 

Peter Wittgrúber: “Každý si v tejto publikácii niečo nájde.”

 

Čo by ste na záver zaželali klubu PŠC Pezinok?

Ako rodený a hlavne “kovaný” Pezinčan z pezinskej tehelne, ktorá bola dlhé roky “patrónom” PŠC Pezinok by som zaželal hlavne veľa pozitívnej energie. Nie vždy ide len o víťazstvá a postupy. Pamätám sa keď tu hral v Slovenskom pohári Slovan Bratislava a len horko-ťažko vyhral. Naši malí chlapci, a medzi nimi aj môj syn, vyprevádzali hráčov na ihrisko. Verím tomu, že to bol pre chlapcov nezabudnuteľný zážitok. Aj keď sme prehrali, našim sa ušiel zaslúžený potlesk. To potvrdí každý, kto tam bol. Osobne si tiež pamätám, keď som ako dieťa stál s partiou “cihelnárov” za bránou oproti tribúne a povzbudzovali sme našich povestnými pezinskými rapkáčmi v zápasoch s Dunajskou Stredou či Považskou Bystricou. Tým by som na záver chcel povedať, aby vedenie mesta, potenciálni sponzori, ale aj obyvatelia pochopili jednu vec. Futbal nie je len šport. Vždy bol a bude, hlavne na dedinách, ale aj tu v Pezinku určitá forma spoločenskej kultúry, stretávania sa a stotožnenia sa so samotným mestom. Preto prajem PŠC Pezinok ďalšie storočie poctivej práce, najmä s mládežou, aby raz deti, ktoré tu vyrastajú boli hrdé, že hrali za Pezinok.

 

Peter Wittgrúber: “Futbal v Pezinku bol a bude určitá forma spoločenskej kultúry.”

 

Peter, ďakujeme za rozhovor, za krásnu publikáciu ku klubovej storočnici a prajeme veľa zdravia a čo najviac napísaných knižiek.


Publikácia v predaji už od pondelka

Jedinečná publikácia bude v predaji už od tohto pondelka, 30. augusta 2021. Predajným miestom bude Mestské informačné centrum v Pezinku na ulici M. R. Štefánika 1, v čase otváracích hodín. Viac informácii o samotnej knižke nájdete na tomto linku.

 


Partneri storočnice

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
Zdieľať článok

Podobné články