Rozsiahly rozhovor s predsedom klubu Ernestom Mészárosom

No image

Na záver vám prinášame rozhovor s predsedom klubu Ernestom Mészárosom, s ktorým sme hovorili o “A” mužstve,  možných posilách v zime, mládeži, ale aj o budúcnosti pezinského futbalu. Skrátenú verziu rozhovoru ste už mohli vidieť v predzápasovom Bulletine počas domáceho zápasu proti Mostu pri Bratislave. Príjemné čítanie!


Čoskoro sa skončí jesenná časť sezóny, ako ste spokojný s celkovým pôsobením “A” mužstva?

Čo sa týka výsledkov, tak určite som spokojný, keďže dve sezóny po sebe sme po jeseni boli na spodných priečkach tabuľky. Mali sme maximálne 10 bodov, ale teraz ich už máme 22. Nachádzame sa na 6.priečke a som zvedavý ako dopadnú naše posledné dva zápasy v tomto roku. Verím, že uspejeme a udržíme si naše aktuálne umiestnenie. Som rád, že v zápasoch väčšinou herne dominujeme nad súpermi, aj keď musíme ešte viac stretnutí dotiahnuť do víťazstiev. Na domácom ihrisku s Malackami, s Tomášovom a v Báhoni sme boli lepší, ale nepodarilo sa nám vyhrať. Počas leta došlo v mužstve k výraznému posilneniu v podobe asistenta trénera a kapitána Riša Huláka. Pred dvoma rokmi sme si stanovili cieľ, aby sme naspäť dotiahli Pezinčanov, ktorí majú kvalitu. To sa nám podarilo, pretože máme v tíme bratov Hulákovcov, Maluniaka, Hujberta, Vargu a bratov Ulrichovcov. Navyše sa k nám pridali kvalitní hráči ako napr. Pavúk a Hronec. Kostra mužstva nám teda na túto sezónu ostala, doplnila sa o štyroch nových hráčov, štyroch mladých dorastencov a spomínaného Huláka. Myslím si, že doplnenie kádra pozitívne zapôsobilo na mužstvo a ukázalo sa to aj vo výsledkoch.

Tím po jeseni pravdepodobne zakotví v hornej polovici tabuľky. Plánujú sa nejaké zmeny v kádri počas zimy?

Máme rozpracovaných viacero možností. Riešime detaily ohľadom skúšky hráča zo zahraničia, ktorý hrával poloprofesionálne v Kyjeve a teraz sa presťahoval do Pezinka. Ďalej vybavujeme hrotového útočníka Rastislava Hajduka, ktorý s nami už 2 mesiace trénuje, pretože sa sem tiež presťahoval. Veríme, že sa nám podarí získať stopéra Alexandra Lukovicsa na hosťovanie, ktorý u nás pôsobil, ale bol dlhodobo zranený.

Akou cestou sa chce uberať klub v prípade zloženie hráčskeho kádra v budúcnosti? Plánujú sa nejaké novinky?

Je to cesta viacerých rokov. Hlavnou myšlienkou je, aby za nás hrávali Pezinčania a naši odchovanci. Nedá sa to však urobiť hneď, pretože by sme nemohli hrať tretiu ligu, ktorá potrebuje určitú kvalitu. Klub však intenzívne uvažuje o vytvorení „B“ tímu, aby končiaci dorastenci mohli zostať v klube, a aby stále mali blízko k „A“ tímu, pretože veľa tréningových procesov by bolo spoločných. Momentálne naši dorastenci odchádzajú hrať na okolité dediny. Pre nás je prioritou zorganizovať v lete „B“ mužstvo, ktoré by pomohlo „Á“-čku. Na ihrisku môže byť iba 11 hráčov, a týmto by sme pomohli aj hráčom prvého tímu, ktorí by nemali hernú prax. Stále je to však v riešení, ale vyvíja sa to dobrým smerom.

Spomínali ste dorastencov, je aktuálne niekto, kto sa rysuje ako potenciálny hráč do prvému tímu?

Celú sezónu nás výkonnostne tešia výkony stopéra Juraja Plška, ktorý pôjde s mužmi do zimnej prípravy. Počas nej nazbiera pár štartov v seniorskej kategórii. Ostatní chalani zatiaľ nie sú tak výkonnostne nastavení, aby mohli nabehnúť v zimnej príprave medzi našich mužov, keďže tam je kvalita vysoká a dorastenecká súťaž ju má nižšiu. Prechod je veľmi ťažký, a aj preto podporujem myšlienku „B“ mužstva, aby aj ostatní chalani ostali v našom klube a v prípade požadovanej kvality ich neskôr zapracovali do „A“ tímu.

Návštevnosť na domácich zápasoch sa postupne zvyšuje, ale stále nedosahuje také čísla, ako za účasti v II.lige. Aký je váš názor na túto situáciu?

Keď som nastúpil do funkcie, tak som bol prekvapený, koľko ľudí reálne chodí na futbal. Bolo to nízke číslo, ktoré sa výrazne nezvýšilo. Som rád, že každou polsezónou sa počet zvyšuje, ale stále sme na takom čísle, ktoré si klub nezaslúži. „A“ mužstvo si na svojich zápasoch zaslúži aspoň z polovice plnú tribúnu. Futbalisti hrajú futbal pre divákov a asi sme ešte nedozreli na toľko, aby futbal prilákal viac Pezinčanov. Musíme naďalej tvrdo pracovať, hrať pekný futbal a vyhrávať zápasy. Verím, že tieto aspekty v kombinácii s propagáciou a marketingom, vedia prilákať ľudí na štadión.

Prejdime k mládeži, ktorej sa v poslednom období darí lepšie v minulých rokoch. Aká je filozofia klubu pri výchove mladých hráčov?

Chceme ísť európskym futbalovým trendom, a tým je bezpochyby, aby hrali všetky deti už od útleho veku. Dávame im priestor na trénovanie, prihlasujeme ich do čo najviac súťaží a venujú sa im tréneri, ktorí vedia čo s nimi robiť. Chceme, aby prešli celou mládežou od 5 rokov až do starších dorastencov. Našim cieľom je, aby sa zvyšovala kvalita hlavných mužstiev (U19, U17, U15, U13), pretože práve pri nich vidíme výsledok práce aj z prípraviek a predprípraviek. V každej jednej kategórii chceme zabojovať o vyššiu súťaž, najmä však v dorasteneckej kategórii. V nej by ale malo prísť k reorganizácii, ktorá by nás v prípade dobrého umiestnenia posunula do vyššej ligy, a tým pádom by sme hrávali s kvalitnejšími súpermi. Taktiež som rád, že sa nám podarilo naštartovať novovzniknutý tím dievčat. Už aj oni môžu hrať v Pezinku futbal ako jedno družstvo. Myslím si, že mládež ide tým správnym smerom, avšak dnes podniknuté kroky bude vidieť až o niekoľko rokov neskôr.

Počas roka pripravil klub pre mládež množstvo akcií. Vedeli by ste nám o nich viac povedať?

Snažíme sa to deťom pripraviť rôzne akcie, kde vládne uvoľnená atmosféra, majú radosť a úsmev na tvári. V septembri organizujeme nábor detí, tento rok prvýkrát aj nábor dievčat. Počas zimnej prestávky deti trénujú v halách a cez víkendy hrajú všetky kategórie pravidelne miniturnaje. Hráči odohrajú cez zimu veľa zápasov, aby naberali zápasovú prax a vedeli sa porovnať aj s hráčmi z iných klubov. Prvého júna organizujeme Deň detí a v lete počas prestávky pravidelne organizujeme detský tábor, kde sa prihlasujú nielen deti z nášho klubu, ale aj z okolitých miest. Veľakrát sa stane, že dieťa v nasledujúcej sezóne chce prejsť ku nám. Stále sa snažíme vytvárať niečo nové, takže verím, že pribudnú aj ďalšie akcie.

Posledná otázka na záver. Ako si predstavujete Pezinok v najbližších rokoch?

Chcem, aby „A“ mužstvo bolo stabilizované a v každej sezóne podávalo výkony hodné hornej polovici tabuľky. Mali by sme sa prezentovať pekným futbalom, ktorý bude tešiť našich fanúšikov. Čo sa týka mládeže, tak verím, že aspoň jednej kategórii sa podarí vyhrať súťaž a postúpiť do vyššej ligy. O pár rokov by sme už mohli mať novovzniknuté „B“ mužstvo. Chcem, aby sa náš klub stále posúval dopredu. Musíme stále vytvárať nové možnosti spĺňajúce kvalitatívne požiadavky, ktoré si ľudia, fanúšikovia, tréneri, hráči, rodičia i deti zaslúžia.

 


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image

Zdieľať článok

Zdielať

Podobné články