Tréner Federl: “Nikdy mi nebude jedno, ako bude vyzerať pezinský futbal”

No image

Jeden z posledných rozhovorov tohto roka patrí človeku, ktorý pre Pezinok urobil veľa. Súčasný tréner “A” mužstva Daniel Federl hovoril o postupe do 3.ligy, o plánoch na posilnenie kádra počas zimnej prestávky i o fungovaní mládežníckych mužstiev v našom klube. Aj tento rozhovor ste už mohli vidieť v predzápasovom Bulletine počas víkendového domáceho zápasu proti Rači. Príjemné čítanie!


Mnohí ľudia vás poznajú ako človeka, ktorý urobil veľa pre Pezinok v ťažkých časoch. Ako dlho ste už súčasťou pezinského futbalu?

Čo sa týka trénerskej kariéry, tak jeden rok som pôsobil pri starších žiakoch a teraz začínam šiesty rok pri „A“ mužstve. Predtým som v klube pôsobil ako hráč už od prípravky, čiže som odchovancom Pezinka. Potom som bol v ligovom doraste Interu Bratislava, neskôr som hral za Piešťany, Vrbové, vrátil som sa do Pezinka a následne 11 rokov som pôsobil v Rakúsku, kde som aj aktívne skončil s futbalom. V čase, keď som tu nehrával, tak som sa stále chodil pozerať na futbal a dokonca, keď som bol v Rakúsku, tak mi bolo umožnené trénovať s pezinskými mužmi.

V klube ste dosiahli niekoľko úspechov, ale ktorý z nich pre vás osobne znamenal najviac?

Určite postup do III.ligy. Keď sme mužstvo preberali, tak sme boli preradení z druhej ligy až do štvrtej. Prvý rok bol o udržaní súťaže, druhý rok sme skončili tretí a na tretí rok sa nám už podarilo postúpiť. Bol to obrovský úspech, pretože nám veľa ľudí neverilo, že to dokážeme. Káder sme vtedy poskladali výlučne na pezinských chalanoch, a pomohli sme tak dorastencom k prechodu do mužskej kategórie. Po tom, čo sa tu hrala druhá liga, tak sme chceli, aby sa Pezinčania vrátili ku nám, to sa podarilo a pri postupe sme skutočne hrali futbal, ktorí sa ľuďom páčil. Dávali sme góly a čo je smutné, tak chodilo oveľa viac fanúšikov, ako chodí teraz na tretiu ligu. Mali sme perfektnú atmosféru v kabíne i na tréningoch, a to bol základ, vďaka ktorému sa nám podarilo postúpiť.

Aké ste mali pocity, keď ste v septembri znova dostali ponuku na trénovanie „A“ mužstva?

Zo začiatku som mal zmiešané pocity, ale mne Pezinok nikdy nebol ľahostajný. Keď som bol znovu oslovený a rozprával som sa s hráčmi, tak mi to nedalo. Zavážilo to, že samotní hráči chceli, aby som sa vrátil. Nikdy mi nebude jedno, ako bude vyzerať pezinský futbal, aj keď sa nám momentálne nedarí a sme v hlbokej kríze. Cez zimu chceme mužstvo doplniť o 5 až 6 hráčov, chceme konečne dávať góly a pritiahnuť ľudí na štadión. Musíme zvýšiť konkurenciu a zvýšiť tlak na hráčov, aby nikto nemal isté miesto v zostave. Už v týchto dňoch prebiehajú jednania s niektorými hráčmi, ktorí sú osobnosti a dokážu strhnúť mužstvo.

Situácia v Pezinku sa za posledný rok zmenila, ako zatiaľ hodnotíte prácu v klube?

Celý chod klubu vnímam pozitívne, pretože je tu nastavený systém práce s hráčmi od predprípravky až po dorast. Mládežnícke mužstvá získavajú body, zbierajú skúsenosti a rysuje sa tu celkom dobrá mládež, čiže v klube je spokojnosť. Do budúcna chceme, a tak aj to je nastavené, aby sme mali čím viac odchovancov v „A“ mužstve.

Vieme, že aj váš syn pôsobí v pezinskej prípravke. Inšpiráciu a nadšenie pre futbal zrejme nemal problém nájsť vo vašej osobe…

Určite nie. Paradoxom je, že najprv začal hrať ľadový hokej, ktorý hrá do dnes, a až potom sa mu zapáčil futbal, aj keď som ho do neho nenútil. V hokeji je na poste brankára v Ružinove, a tu v prípravke hrá útočníka, takže šport mu je veľmi blízky. Futbal ho nesmierne baví, pravdepodobne to máme v obaja génoch.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v Pezinku!


Daniel Federl

Vek

39 rokov

Trénerská kariéra

PŠC Pezinok

Zdieľať článok

Share Now

Related Post