Vedúci mužstva Guštafík: Mojim snom je, aby raz v klube hrali iba Pezinčania

No image

Sme veľmi radi, že vám opäť môžeme predstaviť ďalšiu osobnosť z nášho klubu. Dlhoročný vedúci “A” mužstva Ján Guštafík má blízky vzťah s Pezinkom, pretože pôsobil aj vo funkcii hospodára, ale pracoval aj s rôznymi renomovanými trénermi. Jeho zanietenie pre pezinský futbal je obdivuhodné, a len ťažko si predstaviť akú skvelú robotu už v klube odviedol. Prinášame vám kompletný rozhovor, ktorý ste už mohli vidieť v skrátenej verzii v predzápasovom Bulletine počas víkendového domáceho zápasu proti Báhoňu. Príjemné čítanie!


Dlhé roky pôsobíte vo funkcii vedúceho „A“ mužstva, aký vzťah ste si vybudovali ku klubu PŠC Pezinok?

Nebol som aktívny futbalista hrajúci za Pezinok, ale futbal som bral s plnou vážnosťou. Keď som bol mladý, tak som sa chodil pozerať na zápasy, ale rozhodnutie, že by som to chcel skúsiť ako hráč prišlo neskôr a vtedy už na začiatok kariéry bolo neskoro. Začal som sa teda venovať práci okolo futbalu a dlhé obdobie som robil vedúceho mužstva od prípravky až po mužov. Týmto spôsobom som sa podieľal na rozvoji klubu a pomohol som aj svojmu synovi, ktorý mal vo mne oporu a začal hrať za Pezinok. Postupne prešiel všetkými kategóriami až k seniorom a dokonca bol aj kapitánom „A“ mužstva, čiže ten vzťah ku klubu bol veľmi blízky.

Na malú chvíľu ste si oddýchli od tejto funkcie, ale znova ste sa k nej vrátili. Čo rozhodlo k znovuobnoveniu spolupráce s klubom?

Tento rok ma oslovil predseda klubu pán Mészáros ohľadom venovania sa tejto funkcii, lebo videl, že ma to baví a rád chodím na futbal. Rád pracujem s mladými ľuďmi, ale aj s jednotlivými trénermi.  Spolupracoval som s Dušanom Maluniakom, Ladislavom Hudecom, Dušanom Jackom, Jaroslavom Šarmírom, či Petrom Kučerkom. Takisto aj môj vnuk začal hrať futbal, pôsobí v Pezinku v mužstve prípravky, a to je opäť niečo, čo ma tu priťahuje. Chcel som byť v dianí pezinského futbalu, ponuku som prijal a znova pôsobím ako vedúci mužstva.

V Pezinku ste strávili veľa rokov, počas ktorých ste si vyskúšali aj iné pozície. Ako si spomínate na tieto časy?

Okrem funkcie vedúceho mužstva som v minulosti od pána Jacka dostal ponuku byť hospodárom. Robil som to vo svojom voľnom čase, ihrisko vyzeralo pekne, a taktiež staré ihrisko som sa vždy snažil pravidelne pripravovať. Mužstvá sem radi chodili hrávať prípravne zápasy, pretože sa im veľmi páčil trávnik. Vždy som si potrpel, aby bránkové územie, šestnástka a stredový kruh vyzerali dobre a rád som túto prácu robil. Takisto som bol členom výboru a prispieval som k chodu toho oddielu aj týmto spôsobom. V klube som bol aj pri tých lepších aj horších časoch, ale vo futbale to tak býva.

Mužstvo prešlo v lete miernou obmenou kádra a bude musieť zabojovať o čo najlepšiu priečku. Aká je vaša predstava o priebehu tejto sezóny?

S trénermi stále hovoríme o mužstve a ja osobne tam vidím určitý pokrok. Chlapci nemohli zabudnúť hrať futbal, lebo väčšina z nich u nás hrala aj v minulej sezóne. Na jar hrali výborne a zachránili sa, lenže v tíme veľa zohráva aj osobnosť trénera. Klub vyskúšal angažovanie mladého trénera, lenže bohužiaľ chýbali mu skúsenosti s mužským futbalom. Je rozdiel trénovať mládežnícke tímy a seniorov. Prišiel do nového prostredia, aj keď je Pezinčan a pre chalanov to bola tiež zmena. Čo sa týka tejto sezóny, tak sa mi páči, že keď hráme proti kvalitnému súperovi, tak hra nášho mužstva je zodpovednejšia a dokážeme sa oveľa viac presadiť futbalovým spôsobom. Chcem, aby sme sa takto pozitívne prezentovali vo všetkých zápasoch.

Akým smerom by sa mal Pezinok uberať? Čo by ste si priali, aby sa v budúcnosti zmenilo?

Prial by som si, aby o pár rokov sa z týchto chlapcov v „A“ mužstve stali opory tímu. Aby to boli naši chlapci z Pezinka, aby boli ľudia hrdí a mohli hovoriť, áno toto sú naši chlapci, toto sú Pezinčania. Je to úplne iné, keď človek pozná tých chalanov a pozná ich rodičov. Môj sen je, aby niekedy bolo mužstvo čisto pezinské. Myslím si, že keď budeme trpezliví, tak sa to podarí a klub bude tam, kde by mal byť. Treba vydržať, seriózne sa venovať práci s mládežou a ja verím, že o päť rokov tu bude veľká pezinská kvalita.

Zdieľať článok

Zdielať

Podobné články