ROZHOVOR so šéftrénerom mládeže Danielom Federlom

No image

Klub sa každým rokom rozrastá o nových hráčov, ktorí začínajú svojú futbalovú cestu v mládežníckych kategóriach. Aby mali tréningy určitú kvalitu, musí byť dodržiavaná navrhovaná tréningová koncepcia. Aj to je jedna z úloh novovzniknutej funkcie – šéftréner mládeže, ktorú aktuálne zastáva bývalý tréner A-tímu Daniel Federl. 


Ako dlho ste pôsobili ako tréner A-tímu a čo bolo dôvodom, že Vás klub oslovil ohľadom funkcie šéftrénera?

V pezinskom klube som začínal trénovaním starších žiakov a staršieho dorastu. Ako tréner mužského A-tímu som pôsobil v PŠC Pezinok 10 rokov s dvomi niekoľko mesačnými prestávkami. V lete tomu bude rok, čo som túto 10 ročnú etapu trénovania A-tímu ukončil. Celé tie roky som vykonával funkciu trénera iba v našom klube, prešiel som si trénovaním rôznymi mládežníckymi kategóriami a aj toto boli dôvody, prečo som bol oslovený na túto novovzniknutú pozíciu šéftrénera mládeže. Keďže mám s klubom veľmi pozitívny vzťah, neváhal som a ponuku som prijal. Myslím si, že to je niečo, čo môže klubu veľmi pomôcť, a teší ma, že sa môžem na takejto pomoci zúčastniť.

V klube po novom zastávate funkciu šéftrénera mládeže. Vedeli by ste popísať odkedy ste znovu súčasťou klubu, aký je váš názor na túto novovzniknutú funkciu a čo je presne náplňou vašej práce? Aký je váš osobný cieľ, ktorý by ste v rámci tejto funkcie chceli dosiahnuť?

oli vytvorené koncepcie trénovania mládeže, v rámci ktorých sa dohodlo ako by mal vyzerať tréningový proces v konkrétnej kategórii. Keďže spoločne chceme budovať kvalitný futbalový klub, bola schválená nová pozícia, ktorej náplňou bude dohliadať na to, aby boli tieto pripravené osnovy trénermi dodržiavané. Klub ma s týmto nápadom oslovil približne pred polrokom. Odvtedy prebiehali rôzne stretnutia, kde sa spoločne dohadovalo ako by táto spolupráca mala vyzerať a aby priniesla klubu najlepšie výsledky. Mojou náplňou práce je koordinácia a dohliadanie na dodržiavanie spomínaných navrhnutých tréningových koncepcií. Takisto ak tréneri majú otázky ohľadom tréningového procesu, môžu ma kontaktovať. Spoločne zanalyzujeme, preberieme a vyriešime akékoľvek nejasnosti týkajúce sa trénovania. Cieľom je aby sa trénovaniu pridala odbornosť, jednotlivé tréningové procesy kategórii na seba nadväzovali a boli odstránené chyby. Takto sa budú môcť  tréneri v tomto smere vždy na koho obrátiť. Chceme aby trénovanie mládeže malo určitú úroveň a keď rodičia budú prihlasovať svoje dieťa do klubu, tak budú si môcť byť istý, že bude mať hranie futbalu v PŠC Pezinok pre neho/pre ňu zmysel. Dieťa u nás môže tak futbalovo rásť a rozvíjať svoje herné schopnosti. Táto spolupráca sa naplno spustí od novej sezóny, a teda verím, že budú výsledky viditeľné.

V oblasti trénovania máte veľa skúsenosti, čo potvrdzujú aj licencie, ktoré máte v rámci trénovania. Myslíte si, že takúto funkciu by mal mať každý, hoci aj menší klub? Čo môže táto funkcia klubu priniesť?

Vyše 10 rokov disponujem licenciou UEFA B. Ak nerátam aktuálneho trénera A-tímu Maroša Jakima, tak túto licenciu som mal ako prvý v klube. Čo sa týka prínosu tejto funkcie klubu, tak PŠC Pezinok má celkovo 15 mládežníckych kategórií od U5 až po U19. To či je táto pozícia nevyhnutná pre klub závisí podľa môjho názoru od rozsahu a veľkosti klubu. Ak je klub väčší, tak už si takúto funkciu vyžaduje. Ak teda pozrieme na veľkosť nášho klubu, je nevyhnutné mať takúto funkciu.


Partneri klubu

  • No image
  • No image
  • No image
  • No image
  • No image


Odporúčame

Zdieľať článok