ANTON PILKA

 • Základné informácie
  Člen siene slávy od 12.10.2019
  Dátum narodenia 2.10.1942
  Dátum úmrtia 31.1.2019
  Prezývka Tono
  Miesto narodenia Lysica
  Číslo dresu 6
  Hráčska kariéra Lokomotíva Pezinok, Čáslav, Tatran Prešov, MŠK Žilina
  Trénerská kariéra PŠC Pezinok

Futbalový príbeh Antona Pilku


 • Hráčsku kariéru začal p. Pilka vo futbalových mládežníckych kluboch v Pezinku a už ako dorastenec sa prebojoval do „A“ mužstva. V rokoch 1966-1968 trénoval Pezinok legendárny Božin Laskov a Tono sa stal kľúčovým hráčom divízneho mužstva v tom čase 3. najvyššej súťaže v Československu. Ako nádejný futbalista sa prepracoval a hral najvyššiu ligu v Československu za prvoligové kluby v Prešove a Žiline. Na konci futbalovej kariéry sa vrátil do Pezinka, kde ho zdravotné problémy vyradili z aktívnej činnosti. Na futbal však nezanevrel a pokračoval vo funkcionárskej činnosti, hrával za OLD Boys Pezinok a trénoval mládežníckych hráčov. Dlhoročne sa venoval výchove prípravky PŠC Pezinok, kde spolu s bývalými súputníkmi Štefanom Strapákom a Františkom Slezákom si napĺňali svoje futbalové ideály. Kým mu zdravie slúžilo, rád navštevoval štadióny v Pezinku a okolí, kde si prišiel pozrieť zápas a pospomínať na staré dobré futbalové časy.

Povedali o ňom


 • František Slezák (bývalý predseda klubu): Tono bol mojim spolupútnikom vo futbale. Bol produktom trénerskej školy za obdobia Božina Laskova a v 60-tych rokoch, a keď vychádzal z dorastu do mužov, tak bol súčasťou kolektívu spolu so Ševčíkom a Bartákom. Už v dorasteneckom veku ho preradili do „A“ mužstva, pretože bol technicky nadaný stredopoliar a veľmi miloval loptu. Dával hre myšlienku, bol tvorca hry, kondične výborne pripravený, nabehal toho veľmi veľa a vedel rozdávať finálne prihrávky. Spomínam si, že keď sme spolu hrávali, tak sme sa veľmi tešili na zápasy, ktoré sa hrali na dobrých ihriskách ako bolo napr. Červená Hviezda Bratislava, rezervný tím Slovana, Spartaka, či v Piešťanoch. Vždy sme sa tešili na dobré ihrisko, pretože sme na ňom vedeli hrať technický futbal. Hral aj v Tatrane Prešov, v Žiline a na koniec kariéry sa opäť vrátil do Pezinka. Mal dosť značné problémy s kolenami, ktoré ho limitovali, ale napriek tomu po skončení futbalovej kariéry hrával ešte za Starých pánov Pezinka. Tí mali vtedy významné mužstvo a pravidelne chodili na priateľské zápasy do Nemecka, ale aj do iných krajín. Vtedy vzniklo tzv. Bago a hrávalo sa to na hádzanárskom ihrisku v parku. Taktiež pracoval aj ako funkcionár, bol pri zmene názvu klubu späť na PŠC Pezinok, kedy aj on sa pri tom aktívne angažoval. Na vojne hral v Čáslavy, kde som taktiež hrával aj ja a po skončení kariéry sme spoločne rozhýbali pezinskú prípravku, keď sme ju 10 rokov trénovali. Bol stavebný inžinier, robil v pezinskom Agrostave a okrem toho vždy v pondelky organizoval podnikovú ligu, ktorá sa hrávala medzi tehelňami, vinárskymi závodmi a strojárskymi závodmi. Celý život strávil okolo futbalu.

 • Ján Guštafík (hospodár a vedúci A tímu): Tono sa sem prisťahoval s rodinou z Považskej Bystrice, a týmto prichádzajúcim sme hovorili „horňáci“. Tono bol talentovaný futbalista a už ako mladý chalan hral stabilne za „A“ mužstvo. Kariéru si urobil najmä v Prešove, kde hral 1.ligu a potom sa na jej konci vrátil do Pezinka. Bol technicky vyspelý stredopoliar, stred poľa, fintičky, to bolo jeho. Ja som chodil na futbal odmalička a poznal som týchto starších futbalistov, no a s Tonom sme postupne prešli do priateľského vzťahu. S mojim bratom sa tiež veľmi dobre poznal, dokonca naši synovia hrali spolu v mládežníckych tímoch Pezinka.