KAROL ŠEFČÍK


 • Základné informácie
  Člen siene slávy od 8.6.2019
  Dátum narodenia 1.1.1917
  Dátum úmrtia 7.9.1980
  Miesto narodenia Slovenský Grob
  Hráčska kariéra PŠC Pezinok
  Trénerská kariéra Slovan NV Pezinok

Futbalový príbeh Karola Šefčíka


 • Jedným z najznámejších pezinských trénerov bol Karol Šefčík. V roku 1957 viedol klub Slovan NV Pezinok, s ktorým vyhral 1.A triedu a postúpil do krajskej súťaže. Šefčík sa spoliehal predovšetkým na odchovancov Pezinka, ako aj na skúsených hráčov, ktorí okúsili druholigové trávniky. Na lavičke bol do roku 1959, kedy ho vystriedal reprezentant dvoch krajín Bulharska a Československa - Božin Laskov. Karol Šefčík nasledujúce dva roky viedol „B“ tím Pezinka, avšak po týchto dvoch rokoch odišiel Laskov do treťoligovej Trnavy a na jeho miesto sa opäť vrátil Karol Šefčík. Zaujímavosťou z tohto obdobia je fakt, že Československá reprezentácia našla v Pezinku niekoľkokrát výborné podmienky na prípravu. Pamätné je najmä sústredenie národného tímu z roku 1962, keď sa pripravovalo na Majstrovstvá sveta v Chile. Pezinok dokonca odohral aj zápas s neskorším finalistom MS s výsledkom 1:7. Na trénera p. Šefčíka sa nezabudlo ani po jeho smrti. V roku 2001 bol zorganizovaný žiacky turnaj „Memoriál Karola Šefčíka“, ktorého sa zúčastnili žiaci základných škôl v Pezinku. Memoriál organizovali p.Pilka, p.Slezák, ale i dcéra p.Šefčíka – Elena Bauerová. Po tejto akcii sa výrazne zvýšila členská základňa žiakov v Pezinku, vďaka ktorej klub v nasledujúcich rokoch ťažil.

O Karolovi Šefčíkovi povedali


 • František Slezák (bývalý predseda klubu): "Karol Šefčík je pezinskou futbalovou legendou, pretože počas celého života veľmi intenzívne pôsobil v našom športovom klube. Robil v štruktúrach klubu, bol členom výboru, bol trénerom, ale robil i iné aktivity. Zažil som ho ako trénera a nakoľko Pezinok mal vtedy silné mužstvo, tak popri Božinovi Laskovovi trénoval pezinské „B“-čko. Tento tím mal základňu 36 futbalistov, ktorí boli pripravení nastúpiť do „Á“-čka. Keď si Karol Šefčík nevedel pomôcť, tak došiel do kabíny, kľakol na kolená a povedal: „Prosím vás chlapci, dohodnite sa, ktorí jedenásti môžete hrať, pretože neviem u sudcov vybaviť, aby mohli hrať 15 hráči“. Bol skvelý motivátor a zábavný človek, ktorý robil všetko pre futbal a pezinskému klubu odovzdal aj dušu. Počas trénerskej kariéry mal styky, ktoré boli nad rámec Pezinka. Tradovalo sa, že mal trabant a v ňom mal napevno pripevnený 120 litrový sud s vínom. Mal veľmi dobré styky s výrobcami vína, vinárskymi závodmi i súkromníkmi. Prakticky víno ho sprevádzalo celým trénerským životom a bolo známe, že za vína dokázal kúpiť hráča, ale aj vybaviť reprezentačné tréningové stretnutia. Ďalšia spomienka je taká, že celé mužstvo chodilo do Piešťan bratom Brezovanovcom, ktorí boli vtedy chýrni maséri reprezentácie Československa. On vybavil, že pezinské mužstvo k nim chodilo pravidelne v stredu na masáže a vždy sa tam odložilo niekoľko fliaš vína. Vtedy to boli vzácne skúsenosti, lebo do Piešťan sa veľa mužstiev nedostalo, navyše ku svetoznámym masérom. Okrem toho vedel vytvoriť aj výbornú atmosféru. Pred vážnejšími zápasmi sa neštítil dať agresívnejším hráčom po štamprlíku pred zápasom. Došiel do kabíny a hovoril: „Chlapci, potrebujeme dnes hrať razantnejší futbal a na osvieženie si dajte malý štamprlík“. Týmto ich motivoval a dokázal vyburcovať mužstvo. Bol dobrý psychológ, organizátor, a to ho robí legendou, ktorá si v sieni slávy zaslúži byť."
 • Elena Bauerová (dcéra p.Šefčíka): "Ako tréner dotiahol Pezinok do Divízie, ale potom zavolali Dr. Božina Laskova. Zásluhou môjho otca, riaditeľa Okresného Stavebného Podniku p.Kišša a p.Juščáka sa postavila tribúna, ktorá slúži pezinského futbalu dodnes. V roku 1961 ju postavili a samozrejme, že sa renovovala, ale vďaka nim tam stojí."